پاسخ استفساريه به عمل آمده درخصوص موضوع ماده 23 قانون اصلاح قانون چك
۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۸:۱۷| بازدید: | نویسنده دفتـر خدمـات الكترونيك قضـايي نوشهر- سالاريان | نظرات (0)

جناب آقاي دكتر ميرمحمدصادقي

معاون محترم قوانين مجلس شوراي اسلامي

سلام عليكم

احتراماً بازگشت به استعلام شماره 85140 مورخ 5-10-1397 جناب آقاي ابوترابي نماينده محترم مجلس شوراي اسلامي و با عنايت به گزارش مورخ 30-11-1397 اداره محترم مشاورتهاي تقنيني نظر مشورتي اين اداره كل به شرح زير به استحضار مي رسد:

 

نظر مشورتي

لگرچه در قانون شوراهاي حل اختلاف مصوب 16-9-1394 به جاي لفظ «دادگاه» از كلمه «شورا» استفاده شده ليكن تركيب، وظايف و صلاحيت آن ها به گونه اي است كه به نظر مي رسد اطلاق لفظ «دادگاه» بر آن ها جايز است.

از سوي ديگر با عنايت به اينكه قانوگذار عمدتاً در قانون چك و ساير قوانين كلمه دادگاه را صرف نظر از حيطه صلاحيت آن استعمال كرده است، بنابراين در تفسير كلمه دادگاه بايد با توجه به قرائن و حسب مورد آن را به دادگاه كيفري، دادگاه حقوقي و شوراي حل اختلاف حمل كرد. با توجه به مراتب فوق كلمه «دادگاه» در ماده 23 قانون صدور چك اصلاجي 13-8-1397 در محدوده صلاحيت هاي مذكور در قانون شوراهاي حل اختلاف و ساير مقررات مربوط مي تواند شامل شوراي حل اختلاف نيز باشد.

 

ابوالفضل الموتيان

مديركل 

برچسب‌ها: جناب آقاي،دكتر ميرمحمد،صادقي معاون، محترم قوانين مجلس شوراي اسلامي، سلام عليكم احتراماً بازگشت به استعلام ،شماره 85140 مورخ 5-10-1397 جناب آقاي ابوترابي نماينده ،محترم مجلس شوراي اسلامي و با عنايت به گزارش مورخ 30-11-1397 اداره محترم ،مشاورتهاي تقنيني نظر مشورتي اين اداره كل به شرح زير به استحضار مي رسد: نظر مشورتي لگرچه در قانون شوراهاي حل اختلاف مصوب 16-9-1394 به جاي لفظ «دادگاه» از كلمه «شورا» استفاده شده ليكن تركيب، وظايف و صلاحيت آن ها به گونه اي است كه به نظر مي رسد اطلاق لفظ «دادگاه» بر آن ها جايز است. از سوي ديگر با عنايت به اينكه قانوگذار عمدتاً در قانون چك و ساير قوانين كلمه دادگاه را صرف نظر از حيطه صلاحيت آن استعمال كرده است، بنابراين در تفسير كلمه دادگاه بايد با توجه به قرائن و حسب مورد آن را به دادگاه كيفري، دادگاه حقوقي و شوراي حل اختلاف حمل كرد. با توجه به مراتب فوق كلمه «دادگاه» در ماده 23 قانون صدور چك اصلاجي 13-8-1397 در محدوده صلاحيت هاي مذكور در قانون شوراهاي حل اختلاف و ساير مقررات مربوط مي تواند شامل شوراي حل اختلاف نيز باشد. ابوالفضل الموتيان مديركل،

[ ]

:: مطالب مشابه
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک
فاقد لینک
ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 0
بازدیدکنندگان دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 45
دیگر موارد